Běleč Mikroregion

Vítejte na stránkách mikroregionu Běleč


Americká zahrada

Arboretum Americká zahrada se nachází v lesním komplexu Žďár pod rozhlednou Bolfánek zhruba 2 km od Chudenic. Lokalita o rozloze 1.88 ha se nachází v nadmořské výšce 585 m. n. m. a byla vyhlášena chráněným územím v roce 1969 Ministerstvem kultury (dnes má status národní přírodní památky).

 

Zahrada byla založena v roce 1828 hrabětem Eugenem Černínem jako školka okrasných, převážně severoamerických, dřevin určených pro výsadbu v zámeckém parku Lázeň. V letech 1841 – 48  byla postupně budována jako sbírka cizokrajných dřevin. Vznik arboreta je datován do roku 1842. Iniciátorem jeho vzniku byl též Evžen (Eugen) Černín, mj. spoluzakladatel Dendrologické společnosti v Průhonicích. Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a přítomnosti některých zajímavých forem dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás. První cizokrajné dřeviny byly dodávány z bubenečského parku v Praze, z Flottbecku, nebo např. z Vídně. Postupem času začala Americká zahrada plnit funkci zásobní zahrady pro bývalé černínské parky v Petrohradě, Krásném Dvoře u Podbořan i jinde. Později (zejména v letech 1847 – 1897) byly sazenice dodávány i do dalších zahrad a parků především v západních Čechách. Největšího rozkvětu dosáhlo arboretum v roce 1874, kdy se jeho vedení ujal lesmistr ve výslužbě Bázl, v této době mu přispíval radou a pomocí též významný botanik Ladislav Čelakovský (syn básníka Františka Ladislava Čelakovského). Profesor Čelakovský v pobýval na nedalekém zámku Lázeň, kde přijímal návštěvy významných evropských botaniků a pomáhal určovat rostliny pěstované v Americké zahradě.

 

Americká zahrada je nejucelenějším souborem introdukovaných, převážně severoamerických dřevin na území České republiky. V arboretu je v současnosti soustředěna sbírka čítající 204 druhů a kultivarů listnatých i jehličnatých dřevin evropského, asijského a severoamerického původu (od nichž je odvozen název památky). Celkové množství dřevin v arboretu je v současnosti 571 kusů. V roce 1843 zde byl poprvé vysazen jedlovec tisolistý (Pseudotsuga menziesii) neboli douglaska, který je obvykle nesprávně označován jako douglaska tisolistá. Tento exemplář se nám zachoval do současnosti. Dle posledního měření, které proběhlo v květnu 2010 je výška kmene 32 m, výška celého stromu 34,8 m, obvod kmene 572 cm a obvod koruny 68 m.

 

Dalším velice významným unikátem je stromový exemplář dřínu květnatého (Cornus florida). Méně známý, ale o to významnější je liliovník tulipánokvětý celolistý (Liriodendron tulipifera integrifolia), jediný jedinec svého druhu ve střední Evropě. Zajímavých dřevin zde roste mnohem více, za všechny můžeme zmínit kupříkladu ořechovec plstnatý (Carya tomentosa), dub cesmínolistý (Quercus ilicifolia), korkovník amurský (Phellodendron amurense), halézii karolínskou (Halesia karolina), jochovec olšolistý (Clethra alnifolia) nebo smrk východní (Picea orientalis).

 

Vlastníkem Americké zahrady je stát, hospodaří zde Lesy ČR s. p. a správu  nad tímto chráněným územím vykonává AOPK ČR - Správa CHKO Český les. O údržbu arboreta se fyzicky stará Občanské sdružení OTISK , které provádí 2 x ročně sečení travního porostu, úklid spadaných větví, podzimní shrabání a odvoz spadaného listí i výsadbu nových dřevin.

 

Soubor dřevin je pravidelně doplňován novými druhy dle platného plánu péče. Poslední jedinci vysazení v roce 2010 jsou kalina severoamerická (Viburnum lentago), dub velkoplodý (Quercus macrocarpa), bříza papírovitá (Betula papyrifera), bříza topololistá (Betula populifolia), jabloň korunná (Malus coronaria).

 

 

Souřadnice: 49° 27´ 41.999´´ N, 13° 9´29.999´´ E

 

Národní přírodní památka Americká zahrada je přístupná celoročně a bezplatně.

 

Jednotlivé exponáty jsou označeny popiskami s uvedením druhu a země původu.

Od 7 / 2010 nabízí o.s.Otisk na objednávku " Komentovanou prohlídku arboreta", v jazyce českém , německém a anglickém ,cca 1,5 hod , cena dohodou.

Kontakt :

Občanské sdružení OTISK

Slatina u Chudenic 22

33901

mail: otiskos@seznam.cz

mob: +420608975091

www.otisk.org

Tipy na výlet

img
Rozhledna Bolfánek
Dominantou Chudenicka viditelnou z daleka je ...
img
Zámek Červené Poříčí
První písemná zpráva o Poříčí se ...
img
Americká zahrada
Arboretum Americká zahrada se nachází v ...

Více tipů na výlet

Mapa mikroregionu

Kalendář akcí

zpět April 2024vpřed
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Události z mikroregionu


BĚLEČ MIKROREGION

Home

Mikroregion

Kontakt

KONTAKT

Informační centrum

Náměstí Dr. E. Beneše 38

340 12 Švihov

Tel: +420 376 393 244

E-mail: infosvihov@klatovsko.cz

NOVINKY DO E-MAILU

Buďte informováni o posledních aktivitách

© Běleč mikroregion
EU
Zanechat komentář